Znamię barwnikowe

Znamię barwnikowe zbudowane jest z komórek znamionowych. Znamiona można podzielić na znamiona zwykłe i atypowe, wrodzone i nabyte oraz, ze względu na budowę , na złożone, łączące i skórne. Znamiona barwnikowe tworzą zwykle ostro odgraniczone plamy lub guzki, których zabarwienie może być niebieskie, brązowe, czarne lub podobne do koloru skóry. Znamiona mogą być różnej wielkości, najczęściej powstają w miejscach poddawanych przewlekłej ekspozycji na światło słoneczne.

Szacuje się, że przeciętny dorosły człowiek ma ok. 20 znamion barwnikowych. Niewielki ich odsetek jest obecny już w chwili urodzenia, większość z nich rozwija się w wieku późniejszym, najczęściej w okresie dojrzewania płciowego i wczesnym wieku dorosłym. Ze względu na możliwość rozwoju czerniaka każdy pacjent przynajmniej raz w roku powinien poddać się badaniu dermoskopowemu przed wyjazdem na wakacje, gdy skóra nie jest pokryta opalenizną i znamię można dokładnie ocenić w dermoskopie. Pacjenci, u których stwierdzono czerniaka w przeszłości lub ktoś w rodzinie chorował na czerniaka powinni być kontrolowani 2-3 razy w roku.

Dermoskopia jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, umożliwiającą obserwację i ocenę struktur barwnikowych na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej z użyciem mikroskopu powierzchniowego (dermoskopu). Pozwala ona z dużą dokładnością określić stopień atypowości zmiany melanocytowej. Dzięki temu czułość i swoistość klinicznego rozpoznawania czerniaka wzrosła z 60% do 90%.

W trakcie wizyty, po obejrzeniu znamion, pacjent otrzyma zalecenia co do dalszego postępowania.


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063