Zabiegi laserowe

Naprawa defektów skóry zabiegami laserowymi

Zabiegi laserowe to nowoczesna metoda poprawy wyglądu oraz leczenia niedoskonałości skóry. Laser wytwarza wiązkę światła w postaci szeregu krótkich impulsów, która jest bezpieczna i nieszkodliwa dla zdrowia. Dzięki wykorzystaniu technologii laserowej można bezkrwawo i precyzyjnie dotrzeć do zmiany chorobowej, bez uszkadzania innych okolic skóry. 

Szerokie zastosowanie i rewelacyjne efekty 

Zabiegi laserowe są szczególnie polecane przy następujących defektach skóry:

  • blizny różnego pochodzenia - potrądzikowe, chirurgiczne itp.,

  • rozstępy,

  • zwiotczała skóra,

  • zmarszczki,

  • skóra zmęczona i poszarzała,

  • rumienie, rozszerzone naczynka,

  • trądzik,

  • przebarwienia,

Terapię laserową można zastosować u pacjentów w każdym wieku i o każdej porze roku. Jest ona dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od problemu skóry i oczekiwanego efektu. Szeroki zakres fal pozwala na idealne dopasowanie się do różnych typów skóry i zmian na skórze.

Zabiegi laserowe są szczególnie polecane w naprawie defektów skóry oraz jako jeden z elementów programu regeneracji i pielęgnacji skóry (fotoodmładzanie).

W wyniku zabiegów laserowych skóra ulega wyraźnemu odmłodzeniu:

  • poprawia się jej koloryt,

  • zmarszczki stają się wyraźnie płytsze lub całkowicie się wyrównują,

  • znikają wszelkiego rodzaju nierówności skórne,

  • twarz zyskuje zupełnie nowy, zdrowy blask.

Zamykanie naczynek na twarzy

Rozszerzone naczynka krwionośne twarzy stanowią nie tylko defekt estetyczny, ale są schorzeniem naczyń krwionośnych i mogą także zapoczątkować trądzik różowaty. Nieleczone naczynka pękają, co daje wrażenie jednorodnego zaczerwienienia skóry w postaci rumienia.

Rozszerzone naczynka mogą się pojawić u każdego, niezależnie od typu skóry, jednak szczególnie narażona jest skóra delikatna, cienka, wrażliwa. Do pogorszenia dochodzi najczęściej w okresie zimowym z powodu narażenia na niskie temperatury i wiatr oraz w okresie letnim, co jest związane z ekspozycją na słońce.

Sposób zamykania naczynek na twarzy zależy od ich rodzaju. Często wystarczy tylko jeden zabieg IPL, by usunąć drobne, pojedyncze naczynie. Jednak, gdy ma się mocno zaczerwienione policzki z siecią czerwonych pajączków, należy powtórzyć zabieg kilka razy co 3-4 tygodnie. Zależy to od rodzaju naczyń, ich ilości, średnicy i umiejscowienia.

Usuwanie przebarwień

Zabiegi laserowe są również polecane w leczeniu przebarwień (usuwanie piegów, plam posłonecznych, hormonalnych, potrądzikowych, soczewicowatych, starczych, wątrobowych) w obrębie twarzy, dekoltu, dłoni i innych okolic ciała. W trakcie naświetlania laserem poszczególnych plam, energia lasera jest pochłaniana przez melaninę odpowiedzialną za powstawanie przebarwień, co powoduje jej zniszczenie i usunięcie z organizmu.

Po zabiegu przebarwienia mogą być przez kilka dni ciemniejsze, a po kilku dniach skóra w tych miejscach zaczyna się złuszczać. W celu uzyskania optymalnego efektu wskazane jest przeprowadzenie 4-5 zabiegów co 3-4 tygodnie.

Fotoodmładzanie

Zabieg fotoodmładzania IPL to uniwersalna kuracja pozwalająca na kompleksowe odmłodzenie skóry. Poprawia koloryt, napięcie, przywraca skórze blask oraz usuwa zmęczony wygląd wywołany szkodliwymi czynnikami środowiska i wiekiem. Światło emitowane przez IPL pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, wygładzając zmarszczki, zmniejszając rozszerzone pory, wyrównując napięcie i koloryt skóry.

IPL skutecznie usuwa i redukuje rozszerzone naczynka, trądzik różowaty, blizny po trądziku, przebarwienia spowodowane starzeniem się skóry oraz działaniem słońca. Dzięki temu można likwidować równocześnie wiele efektów fotostarzenia w obrębie skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni i innych okolic ciała.

Efektem zabiegów jest jaśniejsza, gładsza i bardziej elastyczna skóra. Kurację przeprowadza się zwykle w serii 3–5 zabiegów co 2-4 tygodnie. Każdy kolejny zabieg wzmacnia efekt, ale już po pierwszym zabiegu widoczne są wyraźne rezultaty poprawy jakości skóry.

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny to nowoczesne urządzenie wykorzystywane do przeprowadzenia zabiegów odmładzających skórę oraz niwelujących przebarwienia i inne defekty. Działanie urządzenia polega na tworzeniu przez wiązkę lasera "mikrouszkodzeń skóry", które tworzą precyzyjną siatkę nakłuć.

Mikrowiązki lasera, niszcząc w kontrolowany sposób warstwy naskórka i skóry właściwej, doprowadzają do powstania nowej, zdrowszej skóry. Powoduje to pobudzenie produkcji kolagenu, a skóra staje się wyraźniej gładka i młodsza.

Zabiegi laserowe z wykorzystaniem lasera frakcyjnego są szczególnie polecane przy następujących defektach skóry:

  • blizny różnego pochodzenia - potrądzikowe, chirurgiczne itp.,

  • rozstępy,

  • zwiotczała skóra,

  • przebarwienia na twarzy i ciele,

  • skóra zmęczona i poszarzała

W wyniku zabiegów laserem skóra ulega wyraźnemu odmłodzeniu: poprawia się jej koloryt, zmarszczki stają się wyraźnie płytsze lub całkowicie się wyrównują, znikają wszelkiego rodzaju nierówności skórne, a twarz zyskuje zupełnie nowy, zdrowy blask.

Różnica działania pomiędzy laserem ablacyjnym i nieablacyjnym

Zabiegi laserowe mogą być wykonane laserem frakcyjnym ablacyjnym lub nieablacyjnym. Różnią się one efektem działania oraz czasem rekonwalescencji skóry.

Laser frakcyjny ablacyjny niszczy również wierzchnią warstwę skóry, dzięki czemu efekt zabiegu jest silniejszy, ale okres rekonwalescencji skóry jest dłuższy i trwa 1-2 tygodnie (po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, opuchnięta, pojawiają się strupki, delikatne podkrwawienia).

Laser frakcyjny nieablacyjny nie uszkadza wierzchniej warstwy naskórka, dzięki czemu już po 2-3 dniach znika opuchlizna i zaczerwienie skóry. Osiągnięcie pożądanego efektu wymaga jednak większej liczby zabiegów.

Przygotowanie do zabiegu laserowego

Zabiegi laserowe z reguły nie wymagają specjalnego przygotowania, jednak w zależności od rodzaju zabiegu i stanu skóry lekarz może zalecić indywidualne wskazania. Najważniejsze zalecenia to:

  • zakaz opalania się na co najmniej 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem oraz w trakcie trwanie serii zabiegowej,

  • na minimum 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie należy używać wosku, depilatora oraz kremów depilujących,

  • należy odstawić kremy z retinolem na miesiąc przed planowanym zabiegiem,

  • nie należy wykonywać peelingów na minimum 2 tygodnie przed rozpoczęciem terapii,

  • nie spożywać alkoholu na minimum 24 godziny przed zabiegiem,

  • o ile możliwe konieczne jest odstawienie leków przeciwkrzepliwych (np. aspiryny) na minimum 1 tydzień przed zabiegiem,

  • usunięcie makijażu i kremów z twarzy przed zabiegiem,

  • włosy w okolicy zabiegu należy zgolić bezpośrednio przed zabiegiem,

  • odpowiednio nawilżyć skórę przed zabiegiem (suplementy diety, picie wody) zwłaszcza przy dużych powierzchniach,

  • przed zabiegiem należy zgłosić lekarzowi przyjmowane leki (w przypadku przyjmowania leków światłouczulających, np. część antybiotyków i leków przeciwdepresyjnych, aspiryna, ibuprom, itp. zabieg można wykonać 1 – 3 tygodni po ich odstawieniu, jest to uzależnione od długości terapii oraz rodzaju leku),

  • w przypadku doustnej izotretynoiny (np. Acnenormin, Roacutan, Izotek, Curacne), zabieg może zostać wykonany po minimum 2 miesiącach od zakończenia terapii,

  • 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić zioła światłouczulające (np. dziurawiec, nagietek, preparat „Figura”),

  • w przypadku rozrusznika serca i innych problemów kardiologicznych, należy przedstawić oświadczenie lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do takiego zabiegu

Opis zabiegu laserowego

Przed każdym zabiegiem lekarz wykonuje badanie skóry, a następnie omawia z pacjentem sposób przeprowadzenia zabiegu i jego oczekiwane efekty. Wykonywana jest również próba laserowa umożliwiająca dobranie najefektywniejszych parametrów.

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz oczyszcza skórę z makijażu i innych zanieczyszczeń, a następnie zakładane są specjalne okulary ochronne. Po nałożeniu odpowiedniego żelu głowica laserowa przykładana jest do skóry, po czym następuje uwolnienie wiązki laserowej. Impulsy światła zapewniają osiągnięcie pożądanej temperatury na obszarze poddanym zabiegowi, z nieznacznym wpływem na otaczające tkanki. Podczas trwania zabiegu pacjent może odczuwać lekkie pieczenie, kłucie, szczypanie i uczucie ciepła.

Każda skóra w indywidualny sposób reaguje na zabieg laserowy. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić rumień, delikatny obrzęk, swędzenie, pieczenie, suchość skóry, a zmiany te bardzo szybko ustępują, zwykle w ciągu kilku godzin, rzadko w ciągu kilkunastu godzin lub kilku dni.

Zalecenia po zabiegu laserowym

  • przez 24 godziny nie stosować na skórę makijażu, perfumowanych mydeł, toników na bazie alkoholu, itp., nie drażnić skóry w okolicy zabiegu,

  • przez 2-3 dni należy intensywnie nawilżać skórę minimum dwukrotnie w ciągu dnia,

  • przez okres minimum 5 dni unikać przegrzewania skóry (np. intensywne ćwiczenia fizyczne, sauna, solarium),

  • przez 1 miesiąc chronić skórę przed słońcem poprzez stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej (SPF 50),

  • zakaz opalania w trakcie trwania terapii i przez okres 1 miesiąca od jej zakończenia,

  • zakaz wykonywania peelingów przez kilka dnia po zabiegu,

  • w bardzo rzadkich przypadkach pojawienia się na skórze strupków może być konieczne stosowanie maści z antybiotykiem (przy bardzo nasilonym świądzie, łagodne maści sterydowe) - leki te przepisuje lekarz,

  • w przypadku pojawienia się jakichkolwiek powikłań lub wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem,

  • wizyta kontrolna po upływie 3-6 tygodni od zabiegu w celu oceny efektów leczenia i ewentualnego wskazania do kontynuacji

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowego

  • leczenie przebarwień (usuwanie piegów, plam posłonecznych, hormonalnych, potrądzikowych, soczewicowatych, starczych, wątrobowych) w obrębie twarzy, dekoltu, dłoni i innych okolic ciała,

  • leczenie zmian naczyniowych na nogach,

  • leczenie rumienia na twarzy,

  • łagodzenie nadreaktywności skóry naczynioruchowej,

  • wspomagająco w leczeniu trądziku różowatego,

  • zamykanie teleangiektazji (siatka rozszerzonych drobnych naczyń krwionośnych na twarzy),

  • fotoodmładzanie twarzy, szyi, dekoltu, dłoni (poprawa jakości, napięcia i kolorytu skóry, poprawa gęstości skóry, spłycenie rozszerzonych porów, synteza kolagenu)

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego

  • ciąża i okres karmienia piersią,

  • świeża opalenizna (nie należy korzystać z solarium ani opalać się 2-4 tygodnie przed zabiegiem, ponieważ wytwarzana w skórze pod wpływem słońca melanina pochłania światło i zwiększa ryzyko przegrzania tkanki),

  • przyjmowanie leków lub ziół uwrażliwiających na światło (np. tetracykliny, nagietek, dziurawiec, preparat ,,Figura”) – nie stosować 3 tygodnie przed zabiegiem,

  • miesiączka (ze względu na zmiany hormonalne),

  • padaczka (możliwość wyzwolenia napadu),

  • cukrzyca (ze względu na mogące wystąpić powikłania w gojeniu),

  • zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków rozrzedzających krew,

  • skłonność do blizn przerosłych, hipertroficznych,

  • stosowanie sterydów miejscowo lub ogólnie,

  • antybiotykoterapia (miesiąc od zakończenia terapii),

  • aktywne infekcje i stany zapalne skóry w okolicy zabiegowej,

  • skłonność do infekcji wirusem opryszczki (można zmniejszyć ryzyko aktywacji infekcji stosując profilaktycznie doustne leki przeciwwirusowe przed i po zabiegu),

  • stosowanie leków lub kosmetyków z witaminą A (retinolem) lub na bazie alkoholu,

  • stosowanie kosmetyków i leków złuszczających (zaleca się odstawienie 7 dni przed zabiegiem, a powrót do kuracji 2 do 4 tygodni po nim),

  • spożywanie alkoholu na mniej niż 24h przed zabiegiem

Zabiegi laserowe - objawy niepożądane

  • w trakcie zabiegu może być odczuwany dyskomfort w postaci pieczenia, szczypania lub bólu,

  • zaczerwienienie i obrzęk ustępujące w ciągu kilku godzin,

  • świąd,

  • zwiększenie wrażliwości skóry zaraz po zabiegu,

  • pęcherzyki, strupki ustępujące po kilku dniach (nie wolno ich zdrapywać, gdyż powoduje to ryzyko pojawienia się zewnętrznych blizn i przebarwień),

  • zasinienia skóry,

  • zmiany pigmentacji,

  • infekcje skórne (np. uaktywnienie opryszczki),

  • powstanie blizn u osób ze skłonnością do nadmiernego bliznowacenia,

  • istnieje również niewielkie ryzyko infekcji wtórnej - w przypadku nieprzestrzegania zaleceń pozabiegowych


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063