dermatologia_ogolna.jpg

Dermatologia ogólna

Wyprysk kontaktowy

Wyprysk kontaktowy to choroba polegająca na tworzeniu się zmian skórnych pod wpływem kontaktu z alergenami kontaktowymi, najczęściej niklem, składnikami perfum lub chemikaliami użytymi do produkcji odzieży czy butów, a nawet lekami stosowane na skórę. Oprócz kontaktu z alergenem kontaktowym, wyprysk może spowodować ekspozycja na światło słoneczne. U części osób rozpoznaje się tzw. wyprysk zawodowy – związany z uczuleniem na szkodliwe substancje występujące w pracy.

W inny sposób działają substancje drażniące – bezpośrednio uszkadzają skórę. Ten typ wyprysku nazywamy wypryskiem kontaktowym z podrażnienia (takie zmiany mogą się pojawić u wszystkich osób, które mają kontakt np. z silnymi substancjami używanymi w środkach czystości, farbami, lakierami, smarami, cementem). Wyprysk kontaktowy występuje u 1-5% populacji, zwykle u osób po 20. roku życia, częściej kobiet. 

Objawy

Do charakterystycznych objawów wyprysku kontaktowego zalicza się:

  • silny świąd skóry,

  • zaczerwienienie na powierzchni skóry,

  • łuszczące się grudki,

  • pęcherzyki.

Bardzo często zmiany tworzą się w miejscu kontaktu z tkaniną czy tworzywem zawierającym uczulające chorego czynniki. Czasem zmiany występują na całej powierzchni ciała — skóra staje się pogrubiała, bardzo sucha, łuszczy się i wyraźnie zaznaczają się jej naturalne bruzdy. 

Konsultacja

W trakcie konsultacji dermatologicznej lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych, omówi kwestie związane z występowaniem i charakterystyką alergenów kontaktowych oraz zaleci odpowiednie leczenie.


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063