Leczenie migreny przewlekłej botoksem

Migrena - najważniejsze objawy

Migrena jest tzw. pierwotnym bólem głowy – oznacza to, że nie wynika z innych chorób towarzyszących. Najważniejszym objawem migreny jest napadowy, najczęściej jednostronny i silny ból głowy. Często towarzyszą mu objawy neurologiczne w postaci tzw. aury (m.in. zaburzenia widzenia, drętwienie kończyn/twarzy, zaburzenia mowy). Osoby chorujące na migrenę często zgłaszają światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki lub zapachy, nudności, wymioty.

Napady migrenowe z reguły rozwijają się dość szybko, szczyt nasilenia bólu występuje w ciągu 1-2 pierwszych godzin. Napady zwykle trwają kilka godzin, ale w niektórych przypadkach mogą trwać nawet kilka dni.

Migrena przewlekła

Szczególną postacią migreny jest migrena przewlekła. W tym przypadku nasilenie i częstotliwość występowania napadów migrenowych w znacznym stopniu pogarszają funkcjonowanie Pacjenta zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym.

Migrena przewlekła jest chorobą występującą u ok. 1,5-3% populacji ogólnej. Zostaje zdiagnozowana, kiedy dochodzi do min. 15 dni z bólem głowy miesięcznie, w tym przez co najmniej 8 dni ból spełnia kryteria migreny i ma to miejsce przez ponad 3 miesiące.

Celem leczenia migreny przewlekłej jest uzyskanie jak największej liczby dni bez bólu głowy.

Toksyna botulinowa 

Toksyna botulinowa typu A jest wysoce skutecznym i bezpiecznym lekiem, rekomendowanym w profilaktycznym leczeniu migreny przewlekłej.

Toksyna botulinowa to miejscowo działająca neurotoksyna, która hamuje uwalnianie mediatorów stanu zapalnego i mediatorów bólu z zakończeń nerwowych nerwu trójdzielnego.  W konsekwencji prowadzi to do hamowania eskalacji bólu migrenowego (zmniejszenie zarówno nasilenia, jak i częstości napadów migreny).

Protokół zabiegowy

Aktualnie obowiązujący protokół leczenia migreny jest zgodny z metodologią badań PREEMPT. Obejmuje on 31 koniecznych iniekcji (w stałych miejscach i w stałej dawce- łącznie 155 jednostek oraz 8 dodatkowych, opcjonalnych dawek dodatkowych (łącznie 40 jednostek) w miejsca największego bólu i tkliwości. Całkowita dawka wynosi zatem 155-195 jednostek. Na każde miejsce iniekcji przypada po 5 jednostek leku. Schemat podawania toksyny botulinowej typu A zakłada wykonywanie pełnych cykli iniekcji w 12-tygodniowych odstępach.

Indywidualny program zabiegów

Efekty terapii mogą być zauważalne niekiedy już po pierwszym podaniu leku. Natomiast część pacjentów reaguje na leczenie dopiero po wykonaniu 3 cykli iniekcji. Dlatego niezwykle istotnym aspektem terapii jest wykonanie 3 zabiegów w odstępie 12 tygodni, po których dokonywana jest ocena skuteczności terapii. W badaniach klinicznych u ponad połowy Pacjentów uzyskano całkowite ustąpienie objawów migreny. U pozostałych doszło do znacznego i bardzo zadowalającego zmniejszenie nasilenia objawów.

Konsultacja neurologiczna

Rozpoczęcie terapii jest poprzedzane konsultacją neurologiczną, w trakcie której lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny i omówi przebieg terapii oraz ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Po dokładnym zbadaniu pacjenta i zdiagnozowaniu migreny przewlekłej lekarz dopasowuje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej do potrzeb konkretnego pacjenta, w zależności od indywidualnych uwarunkowań.

Konsultację neurologiczną i zabiegi przeprowadza dr n. med. Katarzyna Kępczyńska - specjalista neurolog

Cena zabiegu

Iniekcje toksyny botulinowej – 2 amp. BOTOXU - 2 500 złotych

Konsultacja neurologiczna - 250 złotych


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063