Trądzik różowaty

Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy, która dotyczy około 10% populacji w wieku 30-55 lat, głównie osób o jasnej karnacji. Częściej stwierdza się ją wśród kobiet, ale cięższy przebieg obserwuje się u mężczyzn. Obejmuje początkowo środkową część twarzy, na której pojawiają się rumień i poszerzone naczynia, następnie grudki i krostki. U niektórych chorych może dojść do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych, szczególnie na nosie. W innych przypadkach mogą pojawić się również zmiany oczne w postaci zapalenia brzegów powiek, spojówek i rogówek.

Początek choroby z reguły związany jest ze wzmożoną reaktywnością naczyń, co objawia się napadowym zaczerwienieniem skóry twarzy. Wystąpienie lub zaostrzenie zmian spowodowane jest przede wszystkim stresem i ekspozycją na słońce, ale także w niektórych przypadkach spożywaniem ciężkostrawnych potraw i alkoholu, korzystaniem z sauny lub basenów z chlorowaną wodą, stosowaniem leków obniżających poziom cholesterolu, kwasu nikotynowego, stosowaniem zewnętrznych preparatów sterydowych na skórę twarzy. U niektórych chorych stwierdza się też obecność Demodex folliculorum (pasożyta z rodziny roztoczy) oraz drożdżaków.

W trakcie wizyty zostanie omówiona etiologia zmian, przebieg choroby, zalecone odpowiednie badania, pielęgnacja twarzy, właściwa dieta oraz rozpoczęte i zaplanowane dalsze leczenie.


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063