Trądzik dorosłych

Najczęstsze objawy

Trądzik jest chorobą, która pojawia się prawie u każdego nastolatka, a w ostatnich latach coraz częściej również i u dorosłych. Przyczyną postawania zmian trądzikowych jest nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych, w następstwie czego dochodzi do zaczopowania gruczołów łojowych  i w ten sposób  powstają zaskórniki. W gruczołach  łojowych bytują bakterie Propionibacterium acne, które są beztlenowcami i w tych warunkach znakomicie się namnażają, przyczyniając się do powstania szeregu zmian zapalnych, takich jak grudki, krostki, bolące zmiany naciekowe.

W obecnych czasach dużym problemem i wyzwaniem dla dermatologów stał się tak zwany trądzik dorosłych, który dotyczy pacjentów pomiędzy 20-40 rokiem życia.  Szacuje się, że nawet 40% pacjentów w  tym przedziale wiekowym zgłasza się właśnie z powodu zmian trądzikowych.

W przeważającej mierze są to kobiety, w przypadku których trądzik ma z reguły cięższy przebieg i jest trudniejszy do wyleczenia. Najczęściej obserwujemy grudki, krostki, zmiany zapalne na brodzie, w okolicy żuchwy, szyi lub na policzkach. Często pomimo niewielkiego nasilenia zmian dochodzi do powstawania przebarwień i bliznowacenia.

Leczenie trądziku

Obecnie mamy całą gamę leków do miejscowego oraz ogólnego stosowania, które w odpowiedni sposób dobrane, przy prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy mogą spowodować całkowite wyleczenie. Leczenie trądziku zależy od postaci i nasilenia zmian, które mogą przybrać różną formę. Podstawą leczenia jest leczenie miejscowe, skuteczne u ok. 60% pacjentów. U pozostałych pacjentów stosuje się leczenie ogólne (antybiotyki lub izotretynoina) bądź terapię hormonalną. Zalecane jest również leczenie wspomagające w postaci dermokosmetyków.

W trakcie wizyty zostaną omówione przyczyny zmian, zasady pielęgnacji twarzy, właściwa dieta oraz zalecone odpowiednie badania i leczenie.

Redukcja blizn i przebarwień

Po zakończonym leczeniu, w razie pozostania przebarwień i blizn, można zająć się ich redukcją zabiegami z zakresu dermatologii estetycznej (zobacz więcej Wybór odpowiedniego zabiegu).

UWAGA!!! – nie należy stosować zabiegów z zakresu medycyny estetycznej przed wyleczeniem trądziku, gdyż mogą one spowodować uaktywnienie trądziku i nie zapewnią trwałego rezultatu.


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063