Łuszczyca

Łuszczyca to choroba skóry, której przyczyny powstania nie są do końca znane. Teorii na temat powstawania łuszczycy jest wiele, ale żadna nie jest w pełni potwierdzona badaniami naukowymi. Łuszczyca ma podłoże genetyczne, ale dziedziczenie jest dość nieregularne. Choroba ujawnia się zwykle między 10. a 40. rokiem życia, ale w ostatnich latach coraz częściej zapadają na nią ludzie nawet po 70. roku życia. Przypuszcza się, że tzw. późna łuszczyca może być spowodowana przyjmowaniem leków, np. beta-blokerów stosowanych w leczeniu chorób serca czy preparatów litu podawanych przy depresji. Często do pierwszego wysiewu dochodzi po bakteryjnych lub wirusowych infekcjach (np. po grypie, anginie, ospie). Chorobie sprzyjają też stany zapalne, np. w zębach, zatokach, migdałkach.

Zmiany łuszczycowe mają  charakter ognisk rumieniowych pokrytych łuską o różnej grubości. U większości chorych zmiany lokalizują się na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy. Świeże wykwity mają charakter czerwonobrunatnych grudek pokrytych suchymi łuskami, potem zmiany zlewają się i obserwujemy czerwone plamy pokryte łuską o różnym nasileniu. Po zdrapaniu łusek błyskawicznie pojawiają się kropelki krwi.

W 20-50% przypadków choroba atakuje paznokcie, które stają się łamliwe, odwarstwiają się, są pożółkłe. Zmiany mogą pojawiać się zarówno na paznokciach rąk, jak i stóp. Niekiedy łuszczyca atakuje także stawy (ok. 5 procent przypadków). Ta postać choroby występuje zwykle razem z łuszczycą paznokci i łuszczycą wysiękową. Można także chorować na łuszczycę krostkową – wówczas na skórze najpierw pojawiają się ogniska łuszczycy zwyczajnej, a potem wysiew krost na rumieniowym, zapalnym podłożu.

Przebieg łuszczycy oraz rokowanie jest u każdego pacjenta indywidualne. Stres i negatywne emocje oraz wszelkiego rodzaju infekcje ogólnoustrojowe sprzyjają zaostrzeniu objawów łuszczycy. Bardzo często od chorego i jego stylu życia zależy przebieg choroby i okresy, gdy pozostaje ona w remisji.

Obecnie w Polsce powstało prężnie działające Towarzystwo Chorych na Łuszczycę.

W trakcie wizyty zostaną zalecone odpowiednie badania oraz leczenie.


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063