Specyfika dermatologii dziecięcej

Dermatologia dziecięca jest moim zdaniem najciekawszą i najbardziej fascynującą dziedziną dermatologii. Uśmiech na twarzy dziecka i widok szczęśliwych rodziców po zakończeniu leczenia daje najwięcej satysfakcji i stanowi najlepszą nagrodę.

Jest to jednocześnie najtrudniejszy oraz wymagający dużo wiedzy i doświadczenia dział dermatologii. Z uwagi na specyfikę chorób dermatologicznych u dzieci oraz odmienną terapię ogólną i miejscową oraz diagnostykę, można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju podspecjalizacja. Zmiany skórne występujące u dzieci mogą być objawem wielu różnych chorób, dlatego najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem doświadczonym w leczeniu dzieci.

Skóra dziecka

Skóra dziecka ma odmienną budowę od skóry pacjenta dorosłego, a w okresie rozwoju dziecka skóra i jej przydatki podlegają procesowi dojrzewania i modyfikacji. Dlatego też, pomimo wspólnej etiologii przebieg wielu schorzeń jest inny, niż u dorosłych pacjentów, co warunkuje nietypowe odmiany schorzeń dermatologicznych i wymaga szczególnie wnikliwego podejścia do problemu chorób skóry u dzieci.

Zmiany skórne u dzieci często stanowią manifestację alergii lub nietolerancji pokarmowej. Dlatego tak ważne jest ustalenie zasad odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka oraz diety, zarówno malucha jak i karmiącej mamy. Dodatkowo również, ponieważ skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa, jej odpowiednia pielęgnacja jest niezmiernie istotna. Z tego względu w leczeniu zmian skórnych u dzieci bardzo ważną rolę odgrywa dobór odpowiednich kosmetyków i przestrzeganie właściwych zasad pielęgnacji.

Współpraca z rodzicami

Nieprzestrzeganie przez rodziców zaleceń lekarza często może prowadzić do dalszych powikłań i wydłużenia procesu leczenia. Zatem w leczeniu zmian skórnych u dzieci bardzo ważna jest współpraca pomiędzy dermatologiem i rodzicami. Zdarza się, że stosowanie się do zaleceń lekarza może być dla rodziców trudne lub wydawać się mało istotne. Dlatego też ważne jest, aby lekarz oprócz postawienia diagnozy i przepisaniu odpowiedniego leczenia, był w stanie przekonać rodziców o jej słuszności oraz właściwie wytłumaczyć konieczność stosowania się do zaleceń.

Konsultacja lekarska

W trakcie konsultacji lekarskiej zostanie omówiona przyczyna powstawania zmian, konieczne badania oraz zostaną zalecone odpowiednie metody leczenia. Przedstawione zostaną również zasady właściwej pielęgnacji skóry dziecka oraz ewentualnej diety, jeśli będzie ona konieczna.


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063