dermatologia_dziecieca.jpg

Dermatologia dziecięca

Łojotokowe zapalenie skóry

Zmiany pojawiają się w ciągu pierwszych tygodni życia (zazwyczaj między 2 a 10 tygodniem) w postaci tzw. ciemieniuchy. Mechanizm powstawania zmian nie został do końca wyjaśniony. Najczęściej występuje na owłosionej skórze głowy, ale może dotyczyć również środkowej części twarzy, klatki piersiowej oraz krocza. Jedną z możliwych postaci, jednak rzadko występujących, jest rozwój uogólnionego stanu zapalnego skóry, czyli erytrodermii.

Charakterystyczne dla wyprysku łojotokowego zmiany mają postać tłustych, szarożółtych łusek i strupów, zwykle mocno przylegających do podłoża, nierzadko z towarzyszącym nasilonym rumieniem i wysiękiem. Wykwity te pojawiają się na owłosionej skórze głowy (ciemieniucha), ale mogą się stopniowo rozszerzać, zajmując czoło, okolicę małżowin usznych, policzki, szyję, a nawet tułów i kończyny. W przypadku zajęcia fałdów skórnych można obserwować sączenie i powstawanie linijnych pęknięć. Stan zapalny i sączenie mogą sprzyjać nadkażeniom bakteryjnym i drożdżakowym. Dolegliwości świądowe są łagodne.

Podstawą leczenia jest prawidłowa pielęgnacja oraz stosowanie miejscowych leków przeciwzapalnych. W trakcie konsultacji lekarskiej zostaną zalecone odpowiednie zasady pielęgnacji skóry dziecka oraz rozpoczęte leczenie.

 

Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063