Trądzik młodzieńczy

Trądzik jest chorobą, która pojawia się prawie u każdego nastolatka i może nawet na 2 lata wyprzedzać okres dojrzewania, czyli niekiedy już widujemy zmiany u dziewięcio-dziesięciolatków. Trądzik młodzieńczy występuje u 50–95% populacji w wieku od 11. do 30. roku życia. Do 20. roku życia pojawia się częściej u chłopców, a po 20. roku życia pojawia się częściej u dziewczynek. Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną mieszków łojowo-włosowych znajdujących się na twarzy, plecach i górnej części klatki piersiowej.

Nie jest to zaburzenie hormonalne, a zjawisko związane z naturalnym procesem dojrzewania, podczas którego rozwijają się narządy płciowe i rozpoczynają wydzielać się hormony płciowe. Nie jest to również choroba zakaźna. Bakterie odgrywające rolę w trądziku są bakteriami występującymi również u osób zdrowych, a jedynie w skórze osób z trądzikiem mają lepsze warunki bytowania.

Przyczyną postawania zmian trądzikowych jest nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych, w następstwie,  czego dochodzi do zaczopowania gruczołów łojowych  i w ten sposób  powstają zaskórniki. W gruczołach  łojowych bytują bakterie Propionibacterium acne, które są beztlenowcami i w tych warunkach znakomicie się namnażają, przyczyniając się do powstania szeregu zmian zapalnych takich jak grudki, krostki, bolące zmiany naciekowe. Uważa się że trądzik młodzieńczy jest niemalże fizjologią związaną z przestrojeniem hormonalnym  i szybko ustępuje, ale zdarzają się zmiany nasilone, które wymagają  leczenia nie tylko miejscowego, ale i ogólnego.

Trądzik jest chorobą przewlekłą, wieloletnią. Nie jest do końca wiadome, dlaczego u niektórych pacjentów objawy trądzikowe utrzymują się rok czy dwa, a u innych przez wiele lat. Na nasilenie trądziku niekorzystnie mogą wpływać różne czynniki. Do najczęstszych należą:

  • czynniki hormonalne
  • leki (anaboliki, leki przeciwpadaczkowe, barbiturany)
  • kosmetyki (preparaty działające okluzyjnie, tzn. zatykające ujścia mieszków włosowych)
  • czynniki neurogenne (stres)
  • pokarmy (produkty mleczne, pokarmy o indeksie glikemicznym powyżej 55)

U niewielkiego odsetka młodzieży obserwuje się zaostrzenie zmian po spożyciu nadmiernych ilości węglowodanów lub produktów mlecznych. Generalnie jednak nie należy zakazywać wszystkim osobom z trądzikiem unikania tych pokarmów, gdyż mają one wpływ na nasilenie zmian trądzikowych tylko u niektórych pacjentów.

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku zależy od postaci i nasilenia zmian, które mogą przybrać różną formę. Podstawą leczenia jest leczenie miejscowe, skuteczne u ok. 60% pacjentów. U pozostałych pacjentów stosuje się leczenie ogólne (antybiotyki lub izotretynoina). Zalecane jest również leczenie wspomagające w postaci dermokosmetyków. W razie pozostania przebarwień i blizn, po zakończonym leczeniu można zająć się ich redukcją zabiegami z zakresu dermatologii estetycznej.

W trakcie wizyty zostaną omówione przyczyny zmian, zasady pielęgnacji twarzy, właściwa dieta oraz zalecone odpowiednie badania i leczenie.


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063