Infekcje grzybicze

Grzybice skóry i błon śluzowych należą do grupy chorób zakaźnych wywołanych przez grzyby chorobotwórcze. Najczęstszą formą zakażenia jest grzybica paznokci. Wbrew pozorom grzybica nie jest wynikiem braku higieny. Wręcz przeciwnie – zbyt częsty kontakt z wodą i wyjaławiającymi skórę detergentami może sprzyjać jej rozwojowi.

Do zakażenia może dojść podczas noszenia pożyczonego obuwia, np. do uprawiania sportów (łyżwy, buty narciarskie, tenisówki na kręgielni), przymierzania obuwia w sklepie, korzystania ze wspólnych urządzeń sanitarnych (pryszniców, umywalek, ubikacji), noszenia niewygodnego obuwia (ucisk, zgniatanie powoduje deformację płytek paznokciowych), zamieszkiwania dużych skupisk ludzi (hoteli, sanatoriów, internatów), korzystania z usług kosmetyczki w ośrodkach odnowy biologicznej (źle zdezynfekowane narzędzia do pedikiuru i manikiuru), noszenia nieprzewiewnego, gumowego obuwia, a także bielizny i skarpet wykonanych z tworzyw sztucznych, korzystania ze wspólnych ręczników lub grzebieni.

Grzyby chorobotwórcze można podzielić na: dermatofity, grzyby drożdżopodobne i pleśnie. Dermatofity mają dużą skłonność do inwazji naskórka, włosów i paznokci. Wywołują tzw. grzybice właściwe, czyli grzybicę skóry gładkiej, grzybicę stóp i paznokci. Grzyby drożdżopodobne wywołują drożdżycę błon śluzowych (jamy ustnej i narządów płciowych), kątów ust, drożdżycę wałów i płytek paznokciowych, wyprzenia drożdżakowe i łupież pstry. Drożdżyce nazywa się również kandydozami, gdyż najczęstszym gatunkiem je wywołującym jest Candida albicans. Objawy zakażeń wywołanych przez poszczególne gatunki mogą być bardzo zróżnicowane.

Grzybica skóry gładkiej

Może dotyczyć każdej okolicy ciała. Mogą to być ogniska rumieniowo-obrzękowe z grudkami i krostami na obwodzie lub ogniska rumieniowo-złuszczające z różnie nasilonym odczynem zapalnym.

Grzybica stóp

Zmiany mogą lokalizować się w przestrzeniach międzypalcowych stóp, dominuje maceracja naskórka, rumień i złuszczanie. W odmianie potnicowej stwierdza się ogniska rumieniowo-wysiękowe z licznymi pęcherzykami w okolicy śródstopia. W przypadku odmiany złuszczającej, rumieniowo-złuszczające ogniska z nadmiernie zrogowaciałym naskórkiem lokalizują się na podeszwach i bocznych częściach stopy.

Grzybica paznokci

Może dotyczyć paznokci rąk lub (częściej) stóp. Najczęściej zajęte są paznokcie palców zewnętrznych. Zmiany na płytkach paznokciowych polegają na ich zgrubieniu, przebarwieniu, łamliwości, nadmiernym rogowaceniu i pobruzdowaniu. Z czasem paznokieć staje się kruchy i łamliwy, może też dojść do wykruszenia się płytki paznokciowej.

Drożdżyca błon śluzowych

Najczęściej dotyczy jamy ustnej oraz narządów płciowych (pochwy, sromu, napletka, żołędzi). Są to białawe ogniska przypominające mleczne naloty. Po ich usunięciu uwidacznia się żywoczerwony rumień z nadżerkami. Zmianom towarzyszy uczucie pieczenia, palenia i świądu. Po wyleczeniu obserwuje się dużą tendencję do nawrotów.

Kandydoza kątów ust (zajady)

Infekcji sprzyja maceracja związana z częstym oblizywaniem ust. W kącikach ust pojawiają się pęknięcia naskórka pokryte strupami, ze stanem zapalnym dookoła. Zmianom towarzyszy bolesność.

Kandydoza paznokci i wałów paznokciowych

Początkowo zajęte są wały paznokciowe – zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne przy ucisku. Z okolicy między wałem paznokciowym a płytką wydobywa się treść ropna. Z czasem proces chorobowy może przejść na płytkę paznokciową, która staje się matowa, szorstka i pobruzdowana. Ta postać drożdżycy to choroba zawodowa pracowników pralni i przemysłu spożywczego.

Wyprzenia drożdżakowe

Zmiany dotyczą okolic fałdów skóry, czyli pach, pachwin, pośladków, okolic podsutkowych, pępka, fałdów brzusznych u osób otyłych. Duża wilgotność, ciepło i liczne otarcia naskórka to czynniki, które decydują o rozwoju drożdżyc w tych okolicach. Na skórze stwierdza się ogniska zapalne, sączące, często pokryte białawym nalotem. Wykwitom tym towarzyszą często tzw. ogniska satelitarne na obwodzie, z grudkami i krostami.

Łupież pstry

Na skórze klatki piersiowej, szyi, kończyn górnych stwierdza się liczne jasnobrązowe plamki z delikatnym złuszczaniem. Zmiany mają tendencję do zlewania się. Pod wpływem słońca dochodzi do odbarwienia ognisk chorobowych. Choroba najczęściej dotyczy młodych kobiet i jest spowodowana zakażeniem grzybem Malassezia Furfur.

Jak można zapobiec grzybicy?

  • Używaj własnego ręcznika i własnych przyrządów do higieny (np. gąbka, obcinacz do paznokci).
  • Na pływalniach, w łaźniach, saunach, sanatoriach nie chodź boso. Noś zawsze własne klapki.
  • Unikaj pożyczania cudzego obuwia (łyżwy, buty narciarskie).
  • Staraj się kupować bieliznę, skarpetki wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów.
  • Wybieraj wygodne obuwie wykonane z naturalnych materiałów.
  • Codziennie zmieniaj skarpetki.
  • Myj dokładnie stopy, fałdy skóry (okolice pachowe, pachwinowe). Dokładnie osuszaj ciało w tych okolicach.
  • Przy długotrwałej antybiotykoterapii stosuj probiotyki.

Leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy zawsze powinno być poprzedzone badaniem mikologicznym. Na podstawie tego badania można dobrać odpowiednie leczenie, szczególnie jeśli chodzi o leczenie grzybicy paznokci, której terapia polega na przyjmowaniu leków doustnych. Lekami miejscowymi (płynami, kremami) nie uda nam się wyleczyć grzybicy, ponieważ te preparaty nie penetrują przez płytkę paznokciową.

W trakcie wizyty zostaną zalecone odpowiednie badania, omówione dokładnie zasady zapobiegania grzybicy oraz zostanie zalecone leczenie.


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063