Peeling TCA

Mechanizm działania

Kwas TCA (trójchlorooctowy) jest najsilniejszym kwasem organicznym używanym do zabiegów głębokiego złuszczania naskórka. Jest stosowany w stężeniach od 10% do 50%, które jest dobierane przez lekarza w zależności od oczekiwanego efektu zabiegu. Głębokość penetracji w głąb skóry zależy m.in. od stężenia kwasu, ilości nałożonego preparatu, czasu oddziaływania na skórę oraz stanu skóry. Celem zabiegu jest intensywne złuszczenie warstw naskórka i dotarcie do skóry właściwej.

Skuteczna redukcja blizn i zmarszczek

Ten typ peelingu polecany jest dla cery tłustej, łojotokowej, ze zmianami trądzikowymi lub potrądzikowymi. Wpływa on szczególnie korzystnie na efektywność spłycania blizn potrądzikowych, redukcji przebarwień i zmarszczek. Dzięki silnemu złuszczaniu naskórka sprawia on, że cera jest o kilka tonów jaśniejsza, następuje poprawa napięcia skóry, a blizny wyraźnie stają się płytsze. Można go stosować na całym ciele, jednak najczęściej nakłada się go na twarz, plecy, dekolt, szyję, ramiona i dłonie.

Indywidualny program zabiegów

Peeling TCA przynosi korzyści nawet po jednorazowym zastosowaniu. Jednak by osiągnąć najlepsze rezultaty, należy wykonać 4-8 zabiegów w odstępach 2-8 tygodni. W zależności od czasu aplikacji kwasu na skórze i ilości warstw można osiągnąć różną głębokość penetracji peelingu. Program zabiegów musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja lekarska, podczas której lekarz wykonuje badanie skóry pacjenta, przeprowadza wywiad, a następnie omawia szczegółowo zasadę działania preparatu i przebieg zabiegu oraz jego oczekiwane efekty. Na tydzień przed peelingiem nie należy stosować depilacji, elektrolizy, woskowania, ścierających gąbek, dermabrazji, retinoidów i preparatów drażniących skórę, mężczyźni nie powinni się golić w dniu zabiegu.

 • przed zabiegiem należy zgłosić lekarzowi przyjmowane leki,
 • w przypadku doustnej izotretynoiny (np. Acnenormin, Roacutan, Izotek, Curacne), zabieg może zostać wykonany po minimum 2 miesiącach od zakończenia terapii

Opis zabiegu

W zależności od indywidualnych wskazań lekarz dobiera preparat o odpowiednim stężeniu kwasu TCA, co pozwala na uzyskanie właściwego efektu złuszczania. Zabieg polega na aplikacji jednej lub kilku warstw roztworu kwasu na skórę za pomocą specjalnej szpatułki zakończonej bawełnianym wacikiem.

Po nałożeniu peelingu pacjent odczuwa nieprzyjemne pieczenie i mrowienie skóry, które może trwać kilka minut. Objawy te łagodzone są za pomocą nawiewu zimnego powietrza lub też przez zastosowanie zimnych okładów. Pacjenci bardziej wrażliwi mogą 2 godziny przed zabiegiem zażyć tabletkę  przeciwbólową (jeśli mają pewność, że nie są na nią uczuleni). Wizyta, podczas której wykonuje się peeling, trwa około 30 minut.

Bezpośrednio po nałożeniu peelingu skóra jest równomiernie zaczerwieniona, a następnie pojawia się białe zeszronienie na skórze, które jest wynikiem koagulacji białek naskórka. W końcowym etapie zabiegu lekarz nakłada preparat łagodzący o właściwościach przeciwzapalnych i nawilżających. Po zabiegu skóra może być delikatnie obrzęknięta.

Następnego dnia skóra brązowieje, a po około 2 dniach zaczyna się złuszczać. Proces złuszczania trwa 5-7 dni w zależności od stopnia intensywności przeprowadzonego zabiegu. Po zabiegu złuszczania potrzeba około 2-3 dni na regenerację skóry. Złuszczającego się naskórka nie należy odrywać i ściągać z twarzy, gdyż mogą wtedy powstać przebarwienia i blizny. Zawsze należy pamiętać, aby przed wszystkimi zabiegami na twarzy umyć ręce.

Zalecenia pozabiegowe

Bardzo ważne jest stosowanie kremu pozabiegowego (Cicalfate emulsja pozabiegowa), ponieważ przyspiesza on proces złuszczania. Należy również przed wyjściem z domu nakładać krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF +50) przez okres 4 tygodni po zabiegu. Poza tym bardzo ważne jest przestrzeganie dodatkowych indywidualnych zaleceń.

 • w przypadku pojawienia się jakichkolwiek powikłań lub wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem,
 • wizyta kontrolna po upływie 2 tygodni od zabiegu w celu oceny efektów leczenia

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

 • redukcja blizn potrądzikowych,
 • wyrównywania koloru skóry (np. usuwania przebarwień i zmian posłonecznych),
 • zmniejszenie wiotkości (atonia) skóry,
 • świeże blizny pourazowe,
 • redukcja zmarszczek,
 • przeciwdziałanie starzeniu się skóry,
 • wygładzanie skóry

Przeciwwskazania do zabiegu

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • miejscowe infekcje skórne,
 • czynna opryszczka (u osób mających nawracające opryszczki konieczne jest zastosowanie Heviranu przed, w trakcie i po zabiegu),
 • leczenie pochodnymi witaminy A (do 3 miesięcy od zakończenia leczenia),
 • podrażnienia i uszkodzenia skóry,
 • alergia, uczulenie na preparaty używane w trakcie zabiegu,
 • skłonność do powstawania bliznowców,
 • aktywny trądzik

Przed peelingiem należy unikać silnie działających preparatów złuszczających lub drażniących, niewskazana jest depilacja (szczególnie woskiem).

Objawy niepożądane

 • nadmierna reakcja zapalna skóry,
 • powstanie blizn u osób ze skłonnością do nadmiernego bliznowacenia,
 • istnieje również niewielkie ryzyko infekcji wtórnej – w przypadku nieprzestrzegania zaleceń pozabiegowych

Inne działania niepożądane są zwykle przewidywalne, umiarkowane i przemijające. Najczęściej to złuszczanie skóry przez około 7-10 dni, zaczerwienienie, tkliwość, nasilenie zmian trądzikowych.


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063