Kwas hialuronowy

Mechanizm działania

Kwas hialuronowy to naturalny i podstawowy składnik skóry, który odpowiada za jej właściwe nawilżenie i jędrność. Cząsteczki kwasu hialuronowego pełnią ponadto rolę nośnika, umożliwiając transport substancji odżywczych w głąb skóry, a już ich sama obecność w skórze pobudza produkcję kolagenu. Niestety z wiekiem jego poziom się zmniejsza, w wyniku czego skóra traci sprężystość, pojawiają się objawy starzenia, kolejne zmarszczki, zmienia się kontur twarzy.

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego polegają na udostępnieniu skórze zastępczego źródła kwasu hialuronowego, co pomaga odwrócić niekorzystny proces starzenia się skóry. Przywraca on odpowiednie nawilżenie tkanek, co daje natychmiastowy efekt wygładzenia. Silnie wiążąc wodę, wypełnia objętość tkanek skóry, przez co unosi jej powierzchnię i na nowo nadaje jej jędrność oraz sprawia, że skóra promienieje i dłużej cieszy się witalnością.

Szerokie zastosowanie różnorodnych preparatów

Kwas hialuronowy można podawać praktycznie w każde miejsce na ciele. Produkty kwasu hialuronowego różnią się od siebie gęstością i plastycznością, co umożliwia szerokie zastosowanie na różnych obszarach. Wybór preparatu o właściwym składzie i konsystencji zależy od efektów, jakie chcemy uzyskać. Płynnych używa się do likwidacji drobnych zmarszczek, a gęstych – do modelowania twarzy i ciała.

Zabiegi z kwasem hialuronowym są bardzo skuteczne i dają natychmiastowy efekt, ale po kilku miesiącach wstrzyknięte preparaty stopniowo ulegają degradacji i zostają wchłonięte. Jednak dzięki regenerującym właściwościom kwasu hialuronowego, nawet po całkowitym wchłonięciu preparatu, skóra wygląda lepiej niż przed zabiegiem. W celu podtrzymania efektu odmłodzenia skóry, zabiegi należy powtarzać co 6-18 miesięcy, zgodnie ze wskazaniami lekarza. Okres ten uzależniony jest od wieku pacjenta, stanu skóry, mimiki twarzy, prowadzonego trybu życia, zażywania używek oraz zastosowanych preparatów.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja lekarska, podczas której lekarz omawia szczegółowo zasadę działania i przebieg zabiegu oraz jego oczekiwane efekty. Zabieg jest odczuwalny, jednak ból związany ze wstrzykiwaniem preparatu jest minimalny.  Ze względu na komfort pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe za pomocą kremu znieczulającego.

Opis zabiegu

Zabieg trwa zazwyczaj 15-30 minut i polega na podaniu preparatu w wybranych miejscach. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty. Podawane są kaniulami lub bardzo cienkimi igłami co zmniejsza doznania bólowe. Po wstrzyknięciu żelu w linię zmarszczki lub w usta preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy wygładzając zmarszczki.

Jest to zabieg właściwie bezinwazyjny dla organizmu, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać lub odbywać po nim rekonwalescencji. Po zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności (należy unikać jedynie silnego nasłonecznienia i niskich temperatur). Bezpośrednio po zabiegu może dojść do miejscowego obrzęku i zaczerwienienia, które ustępuje po 2-3 dniach.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

 • ujędrnienie i poprawa gęstości skóry,
 • podniesienie opadających kącików ust,
 • modelowanie owalu twarzy (Volumetria) – uwypuklenie kości policzkowych,
 • wypełnienie fałdów nosowo-wargowych,
 • modelowanie ust,
 • powiększenie ust,
 • redukcja zmarszczek – mimicznych na czole, pionowych wokół ust, oczu (,,kurze łapki”),
 • wygładzenie szyi, dekoltu i dłoni,
 • korekcja nosa

Przeciwwskazania do zabiegu

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • miejscowe infekcje skórne,
 • niektóre choroby – autoimmunologiczne, nowotworowe, niewyrównana cukrzyca,
 • tendencje do powstawania bliznowców,
 • alergia lub nadwrażliwość na kwas hialuronowy

Odstęp czasowy między zabiegiem wypełniania zmarszczek, a innymi metodami odmładzania skóry (np. iniekcje toksyny botulinowej, laseroterapia, peeling chemiczny, mikrodermabrazja) powinien wynosić minimum 3 tygodnie.

Objawy niepożądane

 • zaczerwienienie, obrzęk, ból w miejscu wstrzyknięcia preparatu (objawy te znikają zazwyczaj w przeciągu 72 godzin),
 • wynaczynienie krwi (siniaki) – mogą utrzymywać się około tygodnia, wówczas zalecane jest stosowanie preparatu Auriderm XO celem przyspieszenia wchłaniania zmiany,
 • świąd w przypadku skóry wrażliwej,
 • nadwrażliwość w miejscu zabiegu,
 • sporadycznie obrzęk pod postacią zgrubienia utrzymującego się do kilku tygodni.

Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063