Dermatologia dziecięca

Trądzik młodzieńczy

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną mieszków łojowo-włosowych znajdujących się na twarzy, plecach i górnej części klatki piersiowej. Przyczyną postawania zmian trądzikowych jest nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych, co prowadzi do zaczopowania gruczołów łojowych i tworzenia się zaskórników. W gruczołach łojowych bytują bakterie beztlenowe Propionibacterium acne, które przyczyniają się do powstania szeregu zmian zapalnych, takich jak grudki, krostki oraz bolące zmiany naciekowe.

Uważa się, że trądzik młodzieńczy jest stanem występującym niemalże u każdego nastolatka, bezpośrednio związanym z naturalnym procesem dojrzewania. Niekiedy trądzik ustępuje samoistnie, natomiast w przypadku nasilonych zmian niezbędne jest leczenie dermatologiczne. 

Do czynników, które mogą wpływać na nasilenie trądziku zalicza się:

  • zaburzenia hormonalne;

  • leki (anaboliki, leki przeciwpadaczkowe, barbiturany);

  • kosmetyki (preparaty działające okluzyjnie, tzn. zatykające ujścia mieszków włosowych);

  • czynniki neurogenne (stres);

  • pokarmy (produkty mleczne/ pokarmy o indeksie glikemicznym powyżej 55).

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku zależy od postaci i nasilenia zmian, przez co wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Podstawę leczenia stanowi leczenie miejscowe, które skuteczne jest u około 60% pacjentów. U pozostałych pacjentów stosuje się leczenie ogólne (antybiotyki lub izotretynoinę). Zalecane jest również leczenie wspomagające w postaci dermokosmetyków.

W razie pozostania przebarwień i blizn, po zakończonym leczeniu można zająć się ich redukcją zabiegami z zakresu dermatologii estetycznej.

W trakcie wizyty zostaną omówione przyczyny zmian, zasady pielęgnacji twarzy, właściwa dieta oraz zalecone odpowiednie badania i leczenie.


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063