Dermatologia dziecięca

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) objawia się uporczywym i bardzo nasilonym świądem skóry, nierzadko wywołującym rozdrażnienie i niepokój dziecka. Do typowych objawów zalicza się również bardzo suchą skórę i jej dużą wrażliwość na czynniki zewnętrzne oraz skłonność do podrażnień. Zaostrzenie zmian skórnych może wywołać kontakt z czynnikami drażniącymi, takimi jak niewłaściwe preparaty do pielęgnacji, pot, uczulające alergeny oraz wełniane ubrania.

Atopowe zapalenie skóry rozpoczyna się z reguły we wczesnym dzieciństwie, zazwyczaj około 3 miesiąca życia, charakteryzuje się długotrwałym przebiegiem i tendencją do nawrotów nawet po długim okresie bezobjawowym. Choroba ta niewątpliwie ma podłoże genetyczne i związana jest zarówno z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego, jak również wadliwą budową naskórka.

Przebieg

Umiejscowienie i rodzaj zmian skórnych zależą od wieku pacjenta i stopnia nasilenia procesu zapalnego skóry (faza ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego). W fazie ostrej obserwuje się ogniska rumieniowe, dość wyraźnie odgraniczone od skóry otoczenia, na podłożu których występują drobne grudki, pęcherzyki oraz nadżerki. Dla przewlekłego stanu zapalnego typowe są ogniska z pogrubiałą skórą i wzmożonym rysunkiem linii skórnych (tzw. lichenizacja), ponadto widuje się powierzchowne złuszczanie naskórka.

  • Do końca 2. roku życia, zmiany skórne mają charakter nieregularnych ognisk rumieniowo-wysiękowych i obecne są typowo na skórze twarzy (policzki, czoło, owłosiona skóra głowy) oraz dodatkowo na dalszych częściach kończyn oraz tułowiu. W niektórych przypadkach może być zajęta skóra zgięć stawowych (łokciowych, podkolanowych, nadgarstków).

  • Pomiędzy 3. a 11. rokiem życia, ogniska lichenizacji obserwuje się głównie w obrębie powierzchni zgięciowych stawów, natomiast w grupie dzieci najstarszych, podobnie jak u dorosłych, mogą być zajęte grzbiety rąk. W każdym okresie życia w najcięższych przypadkach może dojść do zajęcia całej skóry chorego (erytrodermia).

Konsultacja

W trakcie konsultacji dermatologicznej lekarz omówi przyczynę postawania zmian oraz zaleci odpowiednie metody leczenia, zasady pielęgnacji skóry oraz dietę. Dodatkowo, lekarz może zlecić wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych. 


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063