dermatologia_dziecieca.jpg

Dermatologia dziecięca

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry objawia się w postaci tłustych, szarożółtych łusek i strupów, zwykle mocno przylegających do podłoża, nierzadko z towarzyszącym nasilonym rumieniem i wysiękiem oraz łagodnym świądem. Wykwity te pojawiają się na owłosionej skórze głowy (ciemieniucha), ale może dojść do ich stopniowego rozszerzenia na czoło, okolicę małżowin usznych, policzki, szyję, a nawet tułów i kończyny. W przypadku zajęcia fałdów skórnych można obserwować sączenie i powstawanie linijnych pęknięć.

Ponadto, jedną z możliwych, jednak rzadko występujących postaci tego schorzenia jest rozwój uogólnionego stanu zapalnego skóry, czyli erytrodermii. Obecność ognisk zapalnych i sączenie mogą sprzyjać nadkażeniom bakteryjnym i drożdżakowym. 

Zmiany pojawiają się w ciągu pierwszych tygodni życia (zazwyczaj między 2 a 10 tygodniem) w postaci tzw. ciemieniuchy. Mechanizm powstawania zmian nie został do końca wyjaśniony. 

Konsultacja

Podstawę leczenia stanowi prawidłowa pielęgnacja oraz stosowanie miejscowych leków przeciwzapalnych. W trakcie konsultacji dermatologicznej lekarz zaleci odpowiednie metody leczenia oraz przedstawi zasady właściwej pielęgnacji skóry dziecka.


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063