Dermatologia ogólna

Łuszczyca

Łuszczyca to choroba objawiająca się powstawaniem zmian mających charakter ognisk rumieniowych pokrytych łuską o różnej grubości. W większości przypadków zmiany te zlokalizowane są na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy. Świeże wykwity mają charakter czerwonobrunatnych grudek pokrytych suchymi łuskami, następnie zmiany zlewają się i przybierają postać czerwonych plam pokrytych łuską. Zdrapanie łuski skutkuje błyskawicznym pojawieniem się kropelek krwi. 

W 20-50% przypadków choroba atakuje paznokcie rąk i stóp, które stają się łamliwe, odwarstwiają się i są pożółkłe. Niekiedy łuszczyca atakuje także stawy (ok. 5% przypadków) — ta postać choroby występuje zwykle razem z łuszczycą paznokci i łuszczycą wysiękową. Można także chorować na łuszczycę krostkową — wówczas na skórze najpierw pojawiają się ogniska łuszczycy zwyczajnej, a potem wysiew krost na rumieniowym, zapalnym podłożu.

Przyczyny powstania łuszczycy nie są do końca znane. Łuszczyca ma podłoże genetyczne, lecz dziedziczenie cechuje nieregularność. Choroba ujawnia się zwykle między 10. a 40. rokiem życia, ale coraz częściej dotyka osób nawet po 70. roku życia (przypuszcza się, że w wyniku przyjmowania leków, np. beta-blokerów lub preparatów litu). Często do pierwszego wysiewu dochodzi po bakteryjnych lub wirusowych infekcjach (np. po grypie, anginie, ospie). Chorobie sprzyjają też stany zapalne, np. w zębach, zatokach, migdałkach.

Leczenie 

Przebieg łuszczycy oraz rokowanie jest u każdego pacjenta indywidualne. Stres i negatywne emocje oraz wszelkiego rodzaju infekcje ogólnoustrojowe sprzyjają zaostrzeniu objawów łuszczycy. Bardzo często od chorego i jego stylu życia zależy przebieg choroby i okresy, gdy pozostaje ona w remisji.

W trakcie konsultacji dermatologicznej lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych oraz dobierze właściwą metodę leczenia. 


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063