Brodawka wirusowa, potocznie nazywana także kurzajką, jest to zmiana skórna wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Czasem same znikają, innym razem uporczywie powracają. Mogą pojawić się na dłoniach, palcach czy stopach. W jaki sposób z nimi walczyć?

Powstawanie kurzajek

Szacuje się że około 10 proc. populacji jest zarażona wirusem HPV wywołującym kurzajki (brodawki wirusowe). Do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni z nosicielem wirusa (uścisk dłoni) lub kontakt pośredni, na przykład dotykając przedmiotów, na których mogły przetrwać wirusy.

Najczęściej do zakażenia dochodzi w miejscach ogólnie dostępnych, przez które przewija się wiele osób i gdzie skóra może się stykać ze skażonymi przedmiotami czy powierzchniami. Miejscami podwyższonego ryzyka są szatnie, sale gimnastyczne, baseny, sauny ale również salon kosmetyczny, w którym do zakażenia może dojść przez źle zdezynfekowane narzędzia.

Sam kontakt zdrowej skóry z wirusem nie musi skończyć się infekcją. Sytuacja jednak ulega zmianie, gdy wirus trafia na uszkodzony naskórek, a układ immunologiczny jest osłabiony i przegrywa w walce z wirusem. Często również dochodzi do rozdrapania istniejących już kurzajek i przeniesienia wirusa w nowe miejsce na ciele.

Leczenie kurzajek

Od chwili zakażenia do pojawienia się pierwszych brodawek może upłynąć nawet kilka miesięcy. W tym czasie nosiciel może zarazić inne osoby. Istnieje około 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego, ale tylko część z nich może być powodem zmian na skórze w postaci brodawek. W zależności od typu wirusa, który wywołuje zakażenie, zmiany mogą różnić się kształtem, wielkością, barwą, umiejscowieniem, a także podatnością na leczenie. Warto przy pierwszej podejrzanej zmianie na skórze skontaktować się z lekarzem specjalistą, który określi rodzaj brodawki i dobierze właściwą metodę leczenia.

Kurację można rozpocząć od nieinwazyjnego leczenia farmakologicznego. W aptece możemy nabyć różnego typu specyfiki zwalczające kurzajki – do wyboru mamy między innymi maści, a także preparaty służące do wymrażania kurzajek. Preparaty te zawierają zwykle kwas mlekowy i salicylowy, które sprawiają, że brodawka zasycha i z czasem sama odpada.

Jeśli kurzajki okazują się odporne na leczenie farmakologiczne, konieczna jest zastosowanie odpowiedniego zabiegu w celu ich usunięcia. Kurzajki można wyłyżeczkować lub trwale wymrozić, używając ciekłego azotu. Oba zabiegi czasami trzeba powtarzać, aby mieć pewność, że zostały zniszczone wszystkie komórki zainfekowane przez wirusy HPV. Możemy się też zdecydować na elektrokoagulację (przyżeganie prądem).

Blog