Pojawienie się dziecka jest wyjątkową chwilą w życiu każdego rodzica. Niestety, obok pozytywnych emocji często pojawia się również niepokój o zdrowie niemowlęcia spowodowany pojawiającymi się zmianami skórnymi. Żeby ułatwić rodzicom “nawigację” po zmianach skórnych, poniżej opisałam choroby, z którymi najczęściej odwiedzają mnie mali pacjenci.  Chociaż mogą wydawać się niegroźne, brak szybkiego i odpowiedniego leczenia może doprowadzić do poważnych powikłań.

Łojotokowe zapalenie skóry

Charakterystyczne dla wyprysku łojotokowego zmiany mają postać tłustych, szaro-żółtych łusek i strupów, zwykle mocno przylegających do podłoża, nierzadko z towarzyszącym nasilonym rumieniem i wysiękiem. Wykwity te pojawiają się zazwyczaj na owłosionej skórze głowy, ale mogą się stopniowo rozszerzać, zajmując czoło, okolicę małżowin usznych, policzki, szyję, a nawet tułów i kończyny. Zmiany pojawiają się w ciągu pierwszych tygodni życia (zazwyczaj między 2 a 10 tygodniem). Podstawą leczenia jest prawidłowa pielęgnacja oraz stosowanie miejscowych leków przeciwzapalnych dobranych indywidualnie przez lekarza dermatologa dziecięcego.

Atopowe zapalenie skóry

Charakterystyczną cechą atopowego zapalenia skóry (AZS) jest uporczywy i bardzo nasilony świąd skóry, nierzadko wywołujący rozdrażnienie i niepokój dziecka. Ponadto u dziecka z AZS stwierdza się bardzo suchą skórę i jej dużą wrażliwość na czynniki zewnętrzne oraz skłonność do podrażnień. Kontakt z czynnikami drażniącymi, takimi jak niewłaściwe preparaty do pielęgnacji, pot czy uczulające alergeny, może zaostrzać zmiany skórne.

Umiejscowienie i rodzaj zmian skórnych zależą od wieku i stopnia nasilenia procesu zapalnego skóry. We wczesnym dzieciństwie, do końca 2. roku życia, zmiany skórne mają charakter nieregularnych ognisk rumieniowo-wysiękowych. Obecne są typowo na skórze twarzy (policzki, czoło, owłosiona skóra głowy) i dodatkowo na dalszych częściach kończyn oraz tułowiu. W niektórych przypadkach może być zajęta skóra zgięć stawowych (łokciowych, podkolanowych, nadgarstków). Pomiędzy 3. a 11. rokiem życia ogniska lichenizacji obserwuje się właśnie głównie w obrębie powierzchni zgięciowych stawów.

Leczenie skupia się na zrozumieniu przyczyn powstawania zmian, odpowiedniej pielęgnacji, i dopasowaniu diety. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą na dobranie odpowiednich metod leczenia.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry, dla którego charakterystyczne są zmiany w miejscu przylegania pieluchy. W początkowym okresie można zauważyć zaczerwienienia  oraz łuszczenie naskórka. Następnie, wraz z nasileniem się procesu zapalnego, dochodzi do rozwoju obrzęku w obrębie zaczerwienionych miejsc, mogą powstawać grudki, pęcherzyki oraz nadżerki.

Przyczyny występowania pieluszkowego zapalenia skóry mają charakter złożony i wieloczynnikowy, a ich znaczenie w rozwoju objawów jest bardzo indywidualne. Podstawą leczenia jest prawidłowa pielęgnacja oraz stosowanie miejscowych leków przeciwzapalnych.

Warto udać się do specjalisty dermatologii dziecięcej

Zmiany skórne występujące u dzieci mogą być objawem wielu różnych chorób. Co więcej, skóra dziecka ma odmienną budowę od skóry pacjenta dorosłego, a w okresie rozwoju dziecka skóra i jej przydatki podlegają procesowi dojrzewania i modyfikacji. Dlatego też, pomimo wspólnej etiologii, przebieg wielu schorzeń jest inny niż u dorosłych pacjentów. Warunkuje to nietypowe odmiany schorzeń dermatologicznych i wymaga szczególnie wnikliwego podejścia do problemu chorób skóry u dzieci.

Dermatolog niemowlęcy Warszawa

Blog