Wakacje to beztroski okres. W tej beztrosce możemy pozwolić sobie na zjedzenie  dodatkowej porcji lodów czy wyjście na słońce bez odpowiedniej ochrony. Ale o ile to pierwsze może skończyć się co najwyżej kilkoma dodatkowymi kilogramami, o tyle brak osłony przed promieniami UV może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje – prowadzić do nowotworu skóry, a nawet czerniaka. Dermoskopia pozwala jednak na wczesne wykrycie niebezpiecznych zmian i szybką walkę z rakiem.

Źródło nowotworów

Nowotwory skóry są najczęściej występującymi nowotworami na świecie. Powstają zazwyczaj w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, które po wniknięciu do skóry z biegiem lat powodują jej uszkodzenie. Z tego względu zmiany nowotworowe pojawiają się znacznie częściej w miejscach poddanych ekspozycji na słońce. Występują głównie u osób po 50. roku życia, jednak pojawić się mogą w każdym wieku, również u dzieci.

W grupie ryzyka znajdują się głównie osoby o jasnej karnacji lub z tendencją do oparzeń słonecznych. Uwagę powinno się zwracać również na dzieci, u których nadmierna ekspozycja na słońce w dzieciństwie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania w dorosłym życiu.

Leczenie

Leczenie nowotworu uzależnione jest od jego rodzaju. Często stosowaną metodą jest chirurgiczne usuwanie zmian nowotworowych. Wiele czynników wpływa na rokowania dla pacjenta, między innymi stadium zaawansowania choroby. Im wcześniej wykryty rak skóry zostanie wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Na prognozę dla chorego wpływ ma także rodzaj raka skóry. W przypadku raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego rzadko dochodzi do przerzutów, ale u chorych na czerniaka prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się choroby jest dużo większe.

To właśnie czerniak budzi największe przerażenie, gdyż szybciej niż inne nowotwory skóry daje przerzuty. Specjaliści alarmują, że zachorowalność na czerniaka systematycznie wzrasta na całym świecie – obserwuje się coroczny wzrost zapadalności na ten nowotwór o 3-7 procent (w Polsce 2,6 procenta dla mężczyzn i 4,4 procenta dla kobiet). Oczywiście częściowo jest to związane z większą wykrywalnością i świadomością społeczną, ale wiąże się to najprawdopodobniej również ze zwiększoną ekspozycją na naturalne i sztuczne promieniowanie UV.

Profilaktyka

Tak jak przy każdej chorobie, niezwykle istotna jest profilaktyka. Aby zapobiec wystąpieniu nowotworu skóry, warto ograniczyć do minimum ekspozycję skóry na słońce oraz zawsze zabezpieczać się kremem z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym). Ważnym elementem profilaktyki jest również samobadanie, które powinno być wykonywane co 2-3 miesiące. Samobadanie polega na dokładnym analizowania znamion i próbie zaobserwowania zmian. Jednak nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać żadnych niepokojących objawów, warto przynajmniej raz w roku zgłosić się na badanie dermatologiczne.

Niektóre zmiany mogą ukazać się jednak dopiero pod dokładną lupą dermatoskopu. Rekomendowanym momentem na przeprowadzenie takiej kontroli jest okres powakacyjny. Latem jesteśmy wystawieni na największe promieniowanie UV, a tym samym zwiększa się ryzyko zachorowania. Jedynie doświadczony lekarz dermatolog, posługujący się zaawansowanym sprzętem medycznym może potwierdzić, czy znamię ma charakter nowotworowy i zalecić odpowiednie leczenie.

Blog