Dermatochirurgia

Głównym wskazaniem do usunięcia zmian skórnych jest zapobieganie i leczenie nowotworów, zmiany kosmetyczne, nawracające infekcje lub powiększające się torbiele czy tłuszczaki. Usuwanie zmian skórnych i położonych w tkance podskórnej jest wykonywane metodą chirurgiczną z założeniem szwów, ścięciem chirurgicznym lub poprzez wyłyżeczkowanie wykwitów. Poprzedza je konsultacja medyczna, w trakcie której omawiane są szczegóły zabiegu: sposób wycięcia, przebieg zabiegu, czas i sposób gojenia oraz przewidywany wygląd blizny. Po usunięciu zmian skalpelem i założeniu szwów zawsze pozostaje blizna, która w zależności od lokalizacji może być mniej lub bardziej estetyczna. Przez okres pół roku nie należy jej opalać.

Wycięcie zmiany umożliwia wykonanie badania histopatologicznego (mikroskopowego) i tym samym ustalenie ostatecznego rozpoznania. Po zabiegu pacjent objęty jest kontrolą lekarską i w razie potrzeby kierowany jest na dalsze postępowanie.

Zmian skórnych nie należy bagatelizować, szczególnie gdy zauważymy u siebie tendencję do pojawiania się wszelkiego typu zmian barwnikowych na skórze. Każda zmiana w obrębie pieprzyka, taka jak: zmiana wielkości, kształtu, zabarwienia, objawy zapalne, świąd, bolesność, powinny być zweryfikowane przez lekarza specjalistę badaniem dermoskopowym. U osób z dużą ilością znamion oraz w przypadku znamion atypowych należy wykonywać badania kontrolne co pół roku.

Opis zabiegu

Zabiegi chirurgiczne w dermatologii zabiegowej wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, przez co są praktycznie bezbolesne. Znieczulenie podawane jest w postaci zastrzyku z lignokainą w okolicę zmiany, która ma być usuwana. U osób szczególnie wrażliwych na ból, skórę przed zastrzykiem można dodatkowo wcześniej znieczulić specjalistycznym kremem.

Po wycięciu zmiany zazwyczaj zakładane są szwy i opatrunek, które usuwa się po około 1- 2 tygodniach od zabiegu. Powstała rana szybko się zabliźnia, blednie, z czasem staje się ledwie widoczna. Dermatochirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest zabiegiem bezpiecznym pod warunkiem, że zabiegi wykonywane są przez lekarza specjalistę.

Większość z przeprowadzanych zabiegów nie wyłącza z normalnej aktywności życiowej. Należy jednak zapobiegać kontaktowi opatrunku z wodą w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Zabiegi dermatochirurgiczne szczególnie wskazane są w leczeniu:

 • chorób skóry i tkanki podskórnej,
 • zmian łagodnych (m.in. włókniaków, zmian i znamion barwnikowych, brodawek łojotokowych, kaszaków, tłuszczaków),
 • chorób nowotworowych skóry i tkanki podskórnej,
 • w skojarzonym leczeniu blizn przerosłych i bliznowców (keloidów)

Przeciwwskazania

 • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • Skłonność skóry do bliznowacenia

Objawy niepożądane

 • alergia na preparat znieczulający,
 • niewielki ból w momencie iniekcji preparatu znieczulającego,
 • ból, dyskomfort po zabiegu,
 • rumień, obrzęk – występuje bezpośrednio po zabiegu,
 • istnieje również niewielkie ryzyko infekcji wtórnej – w przypadku nieprzestrzegania zaleceń pozabiegowych,
 • przerosła blizna, keloid.

Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063