Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry, dla którego charakterystyczne są zmiany w miejscu przylegania pieluchy. W początkowym okresie można zauważyć zaczerwienienia  oraz łuszczenie naskórka. Następnie, wraz z nasilaniem się procesu zapalnego, dochodzi do rozwoju obrzęku w obrębie zaczerwienionych miejsc, mogą powstawać grudki, pęcherzyki oraz nadżerki.

Przyczyny występowania pieluszkowego zapalenia skóry mają charakter złożony i wieloczynnikowy, a ich znaczenie w rozwoju objawów jest bardzo indywidualne. Znaczenie mają: wilgoć i uszkodzenie (maceracja) naskórka, przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę, zasadowe pH moczu, którego wartość jest dodatkowo podnoszona przez produkujące ureazę bakterie kałowe, niedostateczna higiena skóry, obecność drożdżaków  w kale, antybiotykoterapia, biegunki, wrodzone wady układu moczowego, uczulenie spowodowane kontaktem z alergenami zawartymi w pieluszce i preparatach stosowanych do pielęgnacji skóry w okolicy pieluszkowej.

Podstawą leczenia jest prawidłowa pielęgnacja oraz stosowanie miejscowych leków przeciwzapalnych. W trakcie konsultacji lekarskiej zostaną zalecone odpowiednie metody leczenia oraz przedstawione zasady właściwej pielęgnacji skóry dziecka.


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063