Kurzajki – brodawki wirusowe

Brodawka wirusowa, potocznie nazywana także kurzajką, jest to zmiana skórna znajdująca się na szerokiej podstawie, często o nierównej, zrogowaciałej powierzchni, wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego.

W zależności od typu wirusa oraz lokalizacji mamy różny typ zmian skórnych.

  • Brodawki zwykłe – grudki naskórkowe o nierównej hiperkeratotycznej powierzchni, mające kolor skóry i wielkość 5–10 mm. Zlokalizowane są na palcach rąk, na wałach paznokciowych, niekiedy pod płytką paznokciową. Związane są z zakażeniem wirusem HPV-2, a także HPV-4 i HPV-7.
  • Brodawki stóp – zlokalizowane na podeszwowej części stóp, mające szorstką powierzchnię i kolor skóry, mogące osiągać 1–2 cm wielkości. Są dwojakiego rodzaju: rozsiane, głębokie, często bolesne uniemożliwiające chodzenie, wywoływane przez zakażenie wirusem HPV-1 lub bardziej powierzchowne, zlewające się w skupiska, tworząc tzw. brodawki mozaikowe wywołane przez zakażenie wirusem HPV-2.
  • Brodawki płaskie (brodawki młodocianych) – lekko uwypuklone, o gładkiej powierzchni i wielkości kilku milimetrów, czasem przyjmują przebieg linijny w miejscu zadrapania, najczęściej zlokalizowane są na twarzy. Brodawki płaskie związane są z infekcją wirusami HPV-3, rzadziej HPV-10, HPV-27 i HPV-28.

W trakcie wizyty zostanie wybrana odpowiednia metoda leczenia w zależności od typu zmiany oraz lokalizacji brodawki wirusowej. Zmiany mogą być leczone miejscowo (tę metodę preferuję u dzieci, ponieważ jest najmniej bolesna dla małego pacjenta) lub zabiegowo (kriochirurgia, łyżeczkowanie, elektrokoagulacja).


Zapisy na konsultacje

Na konsultację można zapisać się przez internet

lub pod numerem telefonu

📞606 106 063